четвер, 28 травня 2020 р.


ТЕМА: Матеріальна  відповідальність.
& Пригадайте:  Що таке дисциплінарна відповідальність? Порівняйте заходи дисциплінарного впливу та дисциплінарні стягнення. 
Вивчення нової теми:
Матеріальна відповідальність – це вид майнової відповідальності, суть якої полягає в  тому, що працівник повинен  відшкодувати заподіяну роботодавцю шкоду внаслідок порушення трудових обов´язків.

Матеріальна відповідальність можлива лише за наявності вини працівника. Якщо майно було пошкоджено чи знищено внаслідок  дій працівника у стані крайньої необхідності або внаслідок незалежних від нього обставин (брак дета­лі агрегату, раптове вимкнення електроенергії і т.п.) і його вини в цьому немає, то матеріальна відповідальність виключена.
sЧи може на працівника бути покладена матеріальна відповідальність за неодержані прибутки?
Матеріальна відповідальність покладається лише за заподіяну шкоду реально існуючому майну, а втрачена вигода не відшкодовується.
sЧи може  матеріальна відповідальність накладатися разом з дисциплінарною ?   
Матеріальна відповідальність може бути  накладена незалежно від притяг­нення працівника до дисциплінарної, адміністративної чи карної відповідальності.
Нести  матеріальну відповідальність можуть як окремі  працівники, так і їх  колектив. Колективну матеріальну відповідальність запроваджує роботодавець за погодженням з профкомом. Письмовий договір про колективну матеріальну від­­повідальність  укладають  між  роботодавцем і всіма членами колективу, бри­гади. Такий договір може бути укладеним при виконанні касових операцій, прийманні платежів і виплаті грошей через касу, прийманні на  зберігання, збе­ре­женні та відпуску матеріальних цінностей.
Розмір заподіяної підприємству шкоди визначають за фактичними витра­тами, на підставі даних бухгалтерського обліку, виходячи з балансової  вар­тості (со­бі­­вартості) матеріальних цінностей за вирахуванням зносу за уста­нов­леними нормами. У разі розкрадання, недостачі, умисного знищення чи псу­ван­ня  мате­ріаль­них цінностей, розмір шкоди визначається за цінами, що діють  у да­ній місцевості на день відшкодування шкоди.
Працівник, який заподіяв шкоду, може добровільно покрити її повністю або частково. За згодою власника він може передати для покриття шкоди рівноцінне май­но або полагодити пошкоджене.
Види матеріальної відповідальності:

1.    Обмежена, як правило, не повинна перевищувати роз­мір середнього місячного заробітку.

2.    Повна. Можлива мате­ріальна відповідальность у повному розмірі завданої шкоди. Таку відпові­даль­ність працівник нестиме, якщо втратить майно, котре одержав за дорученням, якщо між працівником і роботодавцем було укладено договір про повну матеріальну від­повідальність працівника (завскладом, касир і ін.),
3.    Підвищена, якщо шкоду завдано внаслідок кримінального діяння ( наприклад, шофер продає паливо з баку автомобіля), або дій у нетверезому стані, умисним нищенням чи псуванням майна, шкоди завдано не при виконанні трудових обов´язків ( на­приклад, трак­торист службовим трактором самовільно орав дачні ділянки і пе­ре­вернувся); коли службова особа винна  в незаконному звільненні або пере­ве­ден­ні працівника на іншу роботу.
s Який порядок відшкодування шкоди, заподіяної працівником ?
 Покриття шкоди працівниками в розмірі, що не перевищує  середнього мі­сячного заробітку, проводиться  за розпорядженням роботодавця шляхом відрахування  із заробітної плати працівника.
s Які терміни проведення  відшкодування матеріальних збитків ?
 Розпорядження роботодавця має бути зроблено не пізніше двох тижнів з дня  виявлення заподіяної шкоди і виконано не раніше семи днів з дня пові­дом­лен­ня про це працівникові. Такий порядок застосовують якщо матеріальна від­по­ві­дальність не перевищує середньої місячної зарплати.
s ­Як бути у тих випадках, коли працівник не згідний з накладеним мате­ріаль­ним стягненням ?
 Якщо працівник не згідний з відрахуванням або його розміром, то трудовий спір розглядається за його заявою відповідно до законодавства.
 У інших випадках покриття шкоди проводиться шляхом подання позову до суду.
s Які обставини необхідно врахувати при визначенні розміру відшко­дування ?
 Суд, визначаючи розмір шкоди, що підлягає покриттю, крім прямої дійсної шкоди, враховує ступінь вини працівника і ту конкретну обстановку, за якої було її завдано. Якщо шкода є наслідком не лише винної поведінки працівника, а й відсутності умов, що забезпечують збереження матеріальних цінностей, розмір покриття повинен бути відповідно зменшеним. Суд може зменшити розмір покриття шкоди, заподіяної працівником, залежно від його майнового стану, за винятком випадків коли, шкода вчинена з корисливою метою.
Завдання учням: опрацювати тему та законспектувати основні визначення.



Немає коментарів:

Дописати коментар