четвер, 28 травня 2020 р.


ТЕМА: Трудова дисципліна. Дисциплінарна  відповідальність.
& Пригадайте: Що таке час праці та час відпочинку? Вкажіть та порівняйте види часу праці. Поясніть, чому існують обмеження щодо часу праці. Назвіть підстави, на основі яких працівникам роботодавець міг би надати додаткові відпустки.
        Вивчення нової теми:

Взаємовідносини між працівником і роботодавцем на кожному конкретному підприємстві, їх взаємні зобов¢язання, розпорядок праці   визначено пра­вилами внутрішнього трудового розпорядку.
  Правила внутрішнього трудового розпорядку передбачають:
-початок і закінчення робочого дня;
-тривалість робочого тижня (5 чи 6 днів);
-тривалість перерв між змінами ;
-основні обов´зки працівників, представників адміністрації ;
-заохочення за успіхи в роботі і відповідальність за порушення трудової дисципліни.
Ці правила розробляються відповідно до КЗпП України та типових правил, затверджуються на загальних зборах трудового колективу за поданням  роботодавця і профспілкового комітету.
Дисципліна праці - це чітке виконання працівниками своїх службових трудових і посадових  обов´язків, регламентованих законом, правилами внутрішнього трудового розпо­ряд­ку, статутами, колективним і трудовом договорами.
  sЯкими методами забезпечується дисципліна праці?
 Трудова дисципліна  забезпечується створенням необхідних організаційних та економічних умов для високопродуктивної роботи, свідомим ставленням до праці, методами переконання, виховання, а також заохочення за сумлінну працю. Щодо окремих несумлінних працівників застосовують заходи дис­циплінарного і громадського впливу. Таким чином, трудова дисципліна за­без­печується методами переконання і примусу.
   Порядок застосування заохочень та їх види .
Заохочення працівників здійснюють у різноманітних моральних та мате­ріаль­них формах, передбачених  правилами внутрішнього трудового розпо­ряд­ку. Заохочення  застосовується роботодавцем разом або за погодженням з проф­спіл­ковим комітетом, оголошується наказом (розпорядженням ) в урочистій обста­новці і заноситься до трудової книжки працівника.
s Які є види заохочень ?
 Найпоширенішими видами заохочень є оголошення подяки, видача премії, нагородження цінним подарунком, присвоєння вищих розрядів, квалі­фіка­цій. Працівникам, які успішно й сумлінно виконують свої трудові обов´язки, надають­ся в першу чергу  перваги в галузі соціально-культурного і житлово-по­бу­тового обслуговування. Таким працівникам надається також перевага при про­суванні по роботі.
Правилами внутрішнього трудового розпорядку, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені також інші заходи заохочення (КЗпП України  ст.143-146.)  
За особливі заслуги працівників подають до нагородження орденами, меда­ля­ми, почесними грамотами, нагрудними значками, до присвоєння почесних звань і звання кращого працівника даної професії.
sА  що є порушенням трудової дисципліни?
Порушенням  трудової дисципліни є:      
        - систематичне невиконання працівником без поважних причин своїх обов¢язків, якщо раніше на нього накладалися стягнення;
        - прогул.
s Що таке  прогул ?
        Прогулом є відсутність працівника на роботі більше трьох годин протягом робочого дня  без поважних причин, коли немає згоди роботодавця на його від­сутність та немає документів або інших доказів, які свідчили б про неможливість працівника прибути на роботу.
 sУ чому суть дисциплінарної відповідальності ?
   Дисциплінарна відповідальність полягає  в обов´язку працівника відпо­вісти пе­ред роботодавцем за здійснений  дисциплінарний проступок і зазнати дисцип­лі­нарних санкцій, які передбачені законодавством про працю.
  s Що собою являє дисциплінарний проступок ?
   Це винне, протиправне невиконання  або неналежне виконання  праців­ником своїх трудових обов´язків, за яке до нього може  бути  застосовано дисци­плі­нарні санкції. Головна мета дисциплінарної відповідальності – виховна – впли­ну­ти  на працівника.
   sЯкі є види дисциплінарних санкцій ?  
     Це:
     -дисциплінарне стягнення;
     -заходи дисциплінарного впливу.
sЯкі види стягнень можуть застосовуватися до працівників ?
 За порушення трудової дисципліни до працівника  може бути застосо­вано тільки один  з таких заходів стягнення :
1.                    догана,
2.                    звільнення  (КЗпП України ст.147 ).
 Для окремих категорій працівників законодавством, статутами і поло­женнями про  дисципліну  можуть бути передбачені й інші дисциплінарні стяг­­нення   (наприк­­лад, для військових : пониження в званні і т.п.)
 Не можна вважати порушенням трудової дисципліни відмову неповноліт­ньо­го працівника виконувати надурочні  роботи  або невиконання  трудових обов´язків внаслідок недостатньої кваліфікації, непрацездатності чи від­сут­ності належних умов для виконання даної роботи.
 sЧи можна накладати на працівника інші види стягнень ?
  Не можна застосовувати як дисциплінарні стягнення щодо праців­ни­ків будь-які інші, не передбачені законом заходи впливу, зокрема такі, як на­кла­ден­­ня  штрафу, зниження розряду, зменшення зарплати, позбавлення  надбавки за класність, чергової відпустки тощо. Водночас законодавство допускає ( КЗпП України ст. 98 ) : "За грубе порушення технологічної дисципліни  та інші серйоз­ні порушення , що спричинили погіршення  якості продукції  робітнику може бу­ти  знижено кваліфікацію на один розряд".
 s Які органи можуть накладати дисциплінарні стягнення ?
  Дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття  на роботу  даного працівника. На тих працівників, які несуть дис­цип­лінарну відповідальність за статутами – можуть  накладати дисциплінарні стягнення  вищі органи. Працівники, які займають виборні посади, можуть бути звільнені  лише за рішенням органу, який їх обрав, і лише з підстав, передба­че­них  законодавством (КЗпП України ст.147 ).
sЯкий порядок застосування стягнення ?
До застосування дисциплінарного стягнення роботодавець зобов´язаний зажадати від працівника письмового пояснення по факту порушення дис­цип­лі­ни  і лише після цього накладати стягнення.
s Які строки застосування стягнення?
 Стягнення може бути застосоване не пізніше одного місяця  з дня вияв­лен­ня порушення трудової дисципліни, не рахуючи часу  звільнення працівника  від роботи у зв´язку з тим­ча­со­вою непрацездатністю  або перебуванням  у відпустці, і шести – з дня його вчинення; а за результатами перевірки  фінансово-господарської діяльності – не пізніше двох років з дня її вчинення. У ці строки не включають час на судо­чинність. За кожну провину можна застосовувати лише одне дисциплінарне стягнення (КЗпП України ст.148).
s Яка форма оголошення стягнення?
 Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) чи постанові про засто­су­­вання дисциплінарного стягнення із зазначенням мотивів його застосування і доводиться працівнику, на якого воно накладається  під  розписку .
s  Що враховують при винесенні дисциплінарного стягнення?
 При обранні виду стягнення роботодавець повинен врахувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчи­нено проступок, попередню роботу працівника.
s Чи може працівник оскаржити дисциплінарне стягнення?
Дисциплінарне стягнення може бути оскаржено працівником в комісії по тру­до­вих спорах, суді, вищій інстанції.
 s Який порядок зняття дисциплінарного стягнення ?
  Якщо протягом року з дня накладення дисциплінарного стягнення праців­ника не  буде піддано новому дисциплінарному стягненню, то він вважається таким, що не мав  дисциплінарного стягнення. Якщо ж працівник не лише не допустив  нового порушення дисципліни, а й проявив себе як сумлінний працівник, то стягнення може бути зняте до закінчення одного року.
Протягом строку дії дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівника не застосовуються (КЗпП України ст.151).
 Крім дисциплінарного стягнення до порушника трудової дисципліни  ро­бо­то­давець  має право  застосувати також заходи дисциплінарного впливу.
s Які є заходи дисциплінарного впливу?
      До таких заходів належать :
      -позбавлення премії;
      - позбавлення винагороди за підсумками роботи за рік і ін.
    Ці заходи можуть накладатися на працівників разом  із дисциплінарними стягненнями.
Завдання учням: опрацювати тему та законспектувати основні визначення.



Немає коментарів:

Дописати коментар